HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO STORE RULES/FORMSTICKETS
NEXT EVENT  Sunday, August 4
Make-A-Wish Night/Thunder Summer Series Presented by Farmers State Bank

Results for June 23, 2024

June 23, 2024

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

SANCO EQUIPMENT USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (3) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
2. (1) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.
3. (5) 02 Cole Denner, Ionia, Iowa
4. (4) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
5. (2) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.

Heat #2:
1. (1) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
2. (4) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
3. (5) 55 Casey Schlichting, Clear Lake, Iowa
4. (2) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.
DNS – 60 Brandon Shahan, Dows, Iowa

Feature:
1. (6) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
2. (1) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
3. (2) 02 Cole Denner, Ionia, Iowa
4. (5) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
5. (3) 23 Darwin Karau, Kasson, Minn.
6. (8) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.
7. (7) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.
8. (10) 55 Casey Schlichting, Clear Lake, Iowa
9. (4) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
DNS – 60 Brandon Shahan, Dows, Iowa

CHRISTIE DOOR COMPANY USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
2. (3) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
3. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
4. (6) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
5. (7) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
6. (1) 7X Andrew Eischens, Taopi, Minn.
7. (4) 40A Andrew Schmitt, Elgin, Iowa
DNS – 35LJ Leremy Jackson, Unionville, Iowa

Heat #2:
1. (1) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
2. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (6) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
4. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
5. (4) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
6. (5) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
7. (7) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa

Feature:
1. (4) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
2. (8) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
4. (1) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
5. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
6. (6) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
7. (7) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
8. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
9. (9) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
10. (13) 40A Andrew Schmitt, Elgin, Iowa
11. (10) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
12. (14) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
13. (12) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
14. (15) 35LJ Leremy Jackson, Unionville, Iowa
15. (11) 7X Andrew Eischens, Taopi, Minn.

WINDOW WORLD USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
2. (1) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
3. (4) 118 Marcus Swatek, Ridgeway, Iowa
4. (7) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
5. (8) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
6. (6) 22H Jayme Hiller, Waseca, Minn.
7. (3) 31K Kyle Kletchka, Austin, Minn.
8. (5) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

Heat #2:
1. (3) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
2. (1) 37 Tyler Inman, Altoona, Iowa
3. (4) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
4. (5) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
5. (7) 22C Michael Johnson, Rose Creek, Minn.
6. (6) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
7. (2) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.

Feature:
1. (3) 37 Tyler Inman, Altoona, Iowa
2. (8) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
3. (2) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
4. (5) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
5. (7) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
6. (10) 22C Michael Johnson, Rose Creek, Minn.
7. (4) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
8. (1) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
9. (9) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
10. (6) 118 Marcus Swatek, Ridgeway, Iowa
11. (12) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
12. (11) 22H Jayme Hiller, Waseca, Minn.
13. (13) 31K Kyle Kletchka, Austin, Minn.
14. (14) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
DNS – 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.

WRIGHTZ AUCTION CO USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (5) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
2. (7) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
3. (6) 25$ Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
4. (1) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
5. (9) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
6. (3) 25 Jacob Monson, Clear Lake, Iowa
7. (8) 28 Jay Sidles, Emmetsburg, Iowa
8. (4) 13R Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa
9. (2) 5K Jeremy True, Rudd, Iowa

Heat #2:
1. (1) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
2. (7) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
3. (2) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa
4. (4) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
6. (6) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
7. (8) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
8. (9) 57H Jonathon Hynes, Winnebago, Minn.
9. (3) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa

Feature:
1. (9) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
3. (12) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (2) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (5) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
6. (10) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
7. (14) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
8. (8) 25$ Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
9. (3) 14 Arthur Schott, Clermont, Iowa
10. (6) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
11. (13) 28 Jay Sidles, Emmetsburg, Iowa
12. (4) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
13. (16) 13R Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa
14. (15) 57H Jonathon Hynes, Winnebago, Minn.
15. (18) 95 Shawn Hughes, Postville, Iowa
16. (11) 25 Jacob Monson, Clear Lake, Iowa
17. (7) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
DNS – 5K Jeremy True, Rudd, Iowa