HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

Results for August 23, 2020

Print this page
August 23, 2020

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (4) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (3) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
3. (1) 23B Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa
4. (5) 33 Joe Ludemann, Grand Meadow, Minn.
5. (6) 20T Terrance Prohaska, Mason City, Iowa
DNS – (2) 7 Al Hejna, Clear Lake, Iowa

Heat #2:
1. (2) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
2. (1) 211 Jesse Ely, Webster City, Iowa
3. (5) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
4. (3) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
5. (4) 15 Scott Anderson, Mason City, Iowa

Feature:
1. (4) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
2. (8) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
3. (3) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
4. (1) 33 Joe Ludemann, Grand Meadow, Minn.
5. (6) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
6. (5) 211 Jesse Ely, Webster City, Iowa
7. (2) 23B Brett Bumgardner, Hawkeye, Iowa
8. (10) 15 Scott Anderson, Mason City, Iowa
9. (7) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
10. (9) 20T Terrance Prohaska, Mason City, Iowa
DNS – (11) 7 Al Hejna, Clear Lake, Iowa

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (6) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
2. (5) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
3. (2) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
4. (4) 52 Nathan Ely, Webster City, Iowa
5. (3) 43 Calvin Lange, Humboldt, Iowa
6. (1) 71 Corey Piffer, Indianola, Iowa
7. (7) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa

Heat #2:
1. (1) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
2. (2) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
3. (3) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
4. (4) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
5. (6) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
6. (5) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
7. (7) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.

Heat #3:
1. (3) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
2. (1) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
3. (2) 123 Kyle Rose, Dallas Center, Iowa
4. (5) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn.
5. (6) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
6. (7) 15K Kyle Erickson, Mason City, Iowa
7. (4) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa

Feature:
1. (8) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
2. (4) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
3. (7) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
4. (9) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
5. (15) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
6. (14) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
7. (12) 5 Jesse Baer, Minnesota Lake, Minn.
8. (16) 71 Corey Piffer, Indianola, Iowa
9. (11) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
10. (5) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
11. (6) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
12. (17) 42 Coy VanHauen, Nora Springs, Iowa
13. (1) 123 Kyle Rose, Dallas Center, Iowa
14. (3) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
15. (10) 52 Nathan Ely, Webster City, Iowa
16. (18) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
17. (20) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
18. (21) 15K Kyle Erickson, Mason City, Iowa
19. (13) 43 Calvin Lange, Humboldt, Iowa
20. (2) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
DNS – (19) 117L Chad Lonneman, Adrian, Minn.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 7J Jake Richards, Lansing, Kan.
2. (3) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
3. (6) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
4. (5) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
5. (7) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
6. (2) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
7. (8) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
8. (4) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa

Heat #2:
1. (7) 38 Michael Wytaske, Hartland, Minn.
2. (2) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
3. (1) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
4. (3) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
5. (4) 28X Dayton Swatek, Cresco, Iowa
6. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
DNS – (5) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.

Heat #3:
1. (5) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (1) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
3. (3) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
4. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
5. (6) 23 Zack Tannahill, Clear Lake, Iowa
6. (2) 79 Summer Anderson, Meservry, Iowa
7. (7) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa

Feature:
1. (1) 7J Jake Richards, Lansing, Kan.
2. (2) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
3. (3) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
4. (4) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
5. (7) 38 Michael Wytaske, Hartland, Minn.
6. (5) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
7. (13) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
8. (6) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
9. (10) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
10. (16) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
11. (11) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
12. (19) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
13. (18) 79 Summer Anderson, Meservry, Iowa
14. (22) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa
15. (14) 28X Dayton Swatek, Cresco, Iowa
16. (8) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
DNS – (9) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
DNS – (12) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
DNS – (15) 23 Zack Tannahill, Clear Lake, Iowa
DNS – (17) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
DNS – (20) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
DNS – (21) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (2) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
2. (1) 8 Kyle Sidles, Algona, Iowa
3. (7) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (5) 27H Austin Hoeft, Charles City, Iowa
5. (4) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
6. (6) 7L Devin Losee, LeRoy, Minn.
7. (3) 99X Josh Sidles, Emmetsburg, Iowa

Heat #2:
1. (3) 1 Derek Willert, Marble Rock, Iowa
2. (6) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
3. (1) 28 Randy Swatek, Ridgeway, Iowa
4. (5) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
5. (7) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
6. (2) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
7. (4) 50K Oliver Monson, Humboldt, Iowa

Feature:
1. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
2. (7) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (5) 8 Kyle Sidles, Algona, Iowa
4. (6) 27H Austin Hoeft, Charles City, Iowa
5. (3) 1 Derek Willert, Marble Rock, Iowa
6. (8) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
7. (9) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
8. (4) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
9. (14) 50K Oliver Monson, Humboldt, Iowa
10. (2) 28 Randy Swatek, Ridgeway, Iowa
11. (10) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
12. (11) 7L Devin Losee, LeRoy, Minn.
13. (12) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
DNS – (13) 99X Josh Sidles, Emmetsburg, Iowa

OUTLAW MINI MODS

Heat #1:
1. (1) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
2. (3) 81 Jerry Larson, Grand Rapids, Minn.
3. (6) 10 Justin Besch, International Falls, Minn.
4. (4) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa
5. (2) 57 Jason Gorman, New Hampton, Iowa
6. (5) 7 Ryan Hensel, Forest, Wis.

Heat #2:
1. (4) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
2. (2) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
3. (5) 08 Josh Ressler, Mason City, Iowa
4. (1) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
5. (3) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
6. (6) 29 Scott Johnson, Owatonna, Minn.

Heat #3:
1. (3) 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
2. (1) 81K Patrick Graham, Ankeny, Iowa
3. (4) 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa
4. (2) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
5. (5) 65 Logan Brown, Clear Lake, Iowa

Feature:
1. (3) 10 Justin Besch, International Falls, Minn.
2. (1) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
3. (17) 29 Scott Johnson, Owatonna, Minn.
4. (4) 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa
5. (2) 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
6. (12) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
7. (5) 81K Patrick Graham, Ankeny, Iowa
8. (11) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
9. (7) 81 Jerry Larson, Grand Rapids, Minn.
10. (9) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
11. (6) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
12. (15) 65 Logan Brown, Clear Lake, Iowa
13. (13) 57 Jason Gorman, New Hampton, Iowa
14. (8) 08 Josh Ressler, Mason City, Iowa
15. (16) 7 Ryan Hensel, Forest, Wis.
DNS – (10) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa
DNS – (14) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa