HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

Results for June 14, 2020

Print this page
June 14, 2020

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Mason City Motor Speedway, Mason City, Iowa
Sunday, June 14, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (-) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
3. (-) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
4. (2) 72 Doug Hillson, Blooming Prairie, Minn.
5. (-) 77 Jake Stark, Austin, Minn.
DNS – 21R Tony Ranes, Lake Mills, Iowa

Heat #2:
1. (2) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
2. (1) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
3. (-) 24 Aaron Benson, Clear Lake, Iowa
4. (-) 7 Al Hejna, Clear Lake, Iowa
5. (-) 23 Darwyn Karau, Kasson, Minn.

Feature:
1. (3) 71 Jason Cummins, New Richland, Minn.
2. (6) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
3. (2) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
4. (8) 7 Al Hejna, Clear Lake, Iowa
5. (4) 24 Aaron Benson, Clear Lake, Iowa
6. (5) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
7. (7) 72 Doug Hillson, Blooming Prairie, Minn.
8. (1) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
9. (11) 21R Tony Ranes, Lake Mills, Iowa
10. (10) 23 Darwyn Karau, Kasson, Minn.
11. (9) 77 Jake Stark, Austin, Minn.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
2. (4) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
3. (5) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
4. (6) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
5. (3) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
6. (1) 34 Mike Blowers, Waseca, Minn.

Heat #2:
1. (1) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
2. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
3. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
4. (3) 16K Kevin Vogt, Rose Creek, Minn.
5. (5) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa

Feature:
1. (1) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
2. (2) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
3. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
4. (3) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
5. (6) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
6. (11) 34 Mike Blowers, Waseca, Minn.
7. (8) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
8. (10) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
9. (9) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
10. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
11. (4) 16K Kevin Vogt, Rose Creek, Minn.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
2. (3) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
3. (7) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
4. (2) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
5. (6) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
6. (4) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
7. (5) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
8. (8) 14M Mike Orozco, Mason City, Iowa

Heat #2:
1. (1) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (5) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
3. (2) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
4. (3) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
5. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
6. (8) 10 Todd Hanson, Clear Lake, Iowa
7. (6) 32S Blair Simmons, Des Moines, Iowa
8. (7) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa

Feature:
1. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (1) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
3. (5) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
4. (6) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
5. (7) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
6. (8) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
7. (11) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
8. (12) 10 Todd Hanson, Clear Lake, Iowa
9. (9) 97X Don Schaefer, Eyota, Minn.
10. (10) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
11. (14) 32S Blair Simmons, Des Moines, Iowa
12. (15) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa
13. (3) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
14. (4) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa
DNS – 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
DNS – 14M Mike Orozco, Mason City, Iowa

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (4) 1 Derek Willert, Marble Rock, Iowa
2. (6) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
3. (3) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (1) 50K Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
5. (5) 27H Austin Hoeft, Charles City, Iowa
6. (2) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa

Heat #2:
1. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
2. (1) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
3. (5) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
4. (2) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
5. (3) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa

Feature:
1. (3) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (6) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (7) 50K Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
5. (5) 1 Derek Willert, Marble Rock, Iowa
6. (2) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
7. (1) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
8. (9) 27H Austin Hoeft, Charles City, Iowa
9. (10) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
10. (11) 55B Blaine Hanson, Klemme, Iowa
11. (8) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa

OUTLAW MINI MODS

Heat #1:
1. (5) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
2. (2) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
3. (3) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
4. (7) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa
5. (9) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
6. (6) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
7. (8) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
8. (4) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
9. (1) 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa

Heat #2:
1. (5) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
2. (7) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
3. (6) 34 Dan Kline, Ankeny, Iowa
4. (4) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa
5. (2) 81 Natalie Wise, Swaledale, Iowa
6. (1) 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa
7. (3) 65 Logan Brown, Clear Lake, Iowa

Feature:
1. (3) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
2. (12) 65 Logan Brown, Clear Lake, Iowa
3. (7) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
4. (10) 81 Natalie Wise, Swaledale, Iowa
5. (9) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
6. (11) 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa
7. (6) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
8. (14) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
9. (13) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
10. (5) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa
11. (4) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
12. (8) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
13. (1) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa
14. (2) 34 Dan Kline, Ankeny, Iowa
DNS – 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa