HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO STORE RULES/FORMS
NEXT EVENT  Sunday, August 14
Race For A Wish presented by Make-A-Wish Foundation

Results for September 15, 2019

Print this page
September 15, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OUT-PACE USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 88 Nate Chodur, Lake Mills, Iowa
2. (4) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
3. (3) 27 Jason Schlangen, Cresco, Iowa
4. (2) 88N Nate Albrant, Clear Lake, Iowa
5. (8) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
6. (6) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
7. (7) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa
8. (5) 88M Bryer McCoy, Webster City, Iowa

Heat #2:
1. (7) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
2. (6) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
3. (3) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa
4. (2) 27P Jesse Pergande, Armstrong, Iowa
5. (4) 73 Kenny Boge, Orchard, Iowa
6. (1) 28SR Troy Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (5) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa

Heat #3:
1. (1) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
2. (7) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (4) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
4. (6) XXX Mathew Hanson, Klemme, Iowa
5. (5) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
6. (3) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
7. (2) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.

Heat #4:
1. (1) 15R Robb Nutt, Armstrong, Iowa
2. (7) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
3. (3) 16H Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
5. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
6. (2) 18 Zack Tannahill, Clear Lake, Iowa
7. (4) 66VH Dean Von Hagen, Carpenter, Iowa

Heat #5:
1. (1) 24 Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (6) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
3. (5) 15D Dallas Nutt, Armstrong, Iowa
4. (2) 2J Jeff Carter, Mapleton, Minn.
5. (7) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
6. (4) 10 Todd Hanson, Clear Lake, Iowa
7. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa

"B" Feature #1:
1. (1) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
2. (6) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa
3. (3) 69 Kyle Germundson, Mason City, Iowa
4. (7) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.
5. (2) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa
6. (5) 18 Zack Tannahill, Clear Lake, Iowa
7. (4) 28SR Troy Hale, Grand Meadow, Minn.
DNS – 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa

"B" Feature #2:
1. (3) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
2. (2) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (1) 73 Kenny Boge, Orchard, Iowa
4. (4) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
5. (8) 88M Bryer McCoy, Webster City, Iowa
6. (6) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
7. (5) 10 Todd Hanson, Clear Lake, Iowa
8. (7) 66VH Dean Von Hagen, Carpenter, Iowa

"A" Feature:
1. (1) 88 Nate Chodur, Lake Mills, Iowa
2. (3) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
3. (2) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (4) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
5. (9) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
6. (8) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
7. (11) 27 Jason Schlangen, Cresco, Iowa
8. (7) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
9. (5) 24 Jim Chisholm, Osage, Iowa
10. (13) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
11. (15) 15D Dallas Nutt, Armstrong, Iowa
12. (19) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
13. (10) 15R Robb Nutt, Armstrong, Iowa
14. (12) 43 Nick Wagner, Osage, Iowa
15. (16) 88N Nate Albrant, Clear Lake, Iowa
16. (22) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
17. (24) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
18. (14) 16H Brock Hess, Sioux Falls, S.D.
19. (18) XXX Mathew Hanson, Klemme, Iowa
20. (20) 2J Jeff Carter, Mapleton, Minn.
21. (17) 27P Jesse Pergande, Armstrong, Iowa
22. (21) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
23. (6) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
24. (23) 42X Dan Christopher, Decorah, Iowa

COOK RACING SUPPLIES USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 1W Derek Willert, Marble Rock, Iowa
2. (4) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
3. (6) 85J Seth Janssen, Ogden, Iowa
4. (7) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa
5. (2) 52 carter koop, Mason City, Iowa
6. (5) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
7. (3) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa

Heat #2:
1. (5) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
2. (1) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
3. (4) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
4. (7) 31 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
5. (3) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
6. (6) 35 Connor Smith, Britt, Iowa
7. (2) 91 Chris Krug, Emmetsburg, Iowa

Heat #3:
1. (1) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (2) 20J Darin Johnson, Dickens, Iowa
3. (4) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
4. (5) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
5. (6) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
6. (3) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
7. (7) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.

Heat #4:
1. (1) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
2. (3) T8 Brandon Nielsen, Spencer, Iowa
3. (4) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 85X Riley Songer, Ankeny, Iowa
5. (2) 37G Jeremiah Andrews, Union, Iowa
6. (6) 6C Spencer Cole, Mason City, Iowa

"B" Feature:
1. (5) 91 Chris Krug, Emmetsburg, Iowa
2. (1) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
3. (2) 35 Connor Smith, Britt, Iowa
4. (4) 6C Spencer Cole, Mason City, Iowa
5. (6) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.
6. (3) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
DNS – 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa

"A" Feature:
1. (2) T8 Brandon Nielsen, Spencer, Iowa
2. (7) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
3. (10) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
4. (3) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
5. (5) 1W Derek Willert, Marble Rock, Iowa
6. (4) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
7. (19) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
8. (21) 91 Chris Krug, Emmetsburg, Iowa
9. (18) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
10. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
11. (11) 20J Darin Johnson, Dickens, Iowa
12. (16) 85X Riley Songer, Ankeny, Iowa
13. (6) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
14. (17) 52 carter koop, Mason City, Iowa
15. (12) 82X Tommy Hansen, Decorah, Iowa
16. (9) 85J Seth Janssen, Ogden, Iowa
17. (20) 37G Jeremiah Andrews, Union, Iowa
18. (24) 6C Spencer Cole, Mason City, Iowa
19. (15) 26 Tyler Pospisil, Worthington, Minn.
20. (13) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa
21. (8) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
22. (14) 31 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
23. (22) 3JR Jace Hanson, Klemme, Iowa
24. (23) 35 Connor Smith, Britt, Iowa

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
2. (7) 46F Cody Frerichs, Bristow, Iowa
3. (4) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
4. (1) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
5. (5) 21R Kevin Vogt, Rose Creek, Minn.
6. (3) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
7. (6) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa
8. (8) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa

Heat #2:
1. (1) 30L Curt Lund, Redwood Falls, Minn.
2. (8) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
3. (2) AK46 Gary Pesicka, Burt, Iowa
4. (6) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
5. (3) 87S Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
6. (5) 77K Jacob Kofoot, Bode, Iowa
7. (4) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
8. (7) 5 Luke Sathoff, Jackson, Minn.

Heat #3:
1. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
2. (4) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (2) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
4. (6) 87 Travis Shipman, Mason City, Iowa
5. (8) 7 Andy Jones, Webster City, Iowa
6. (7) Y5 Matt Byrne
7. (1) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
8. (5) 27 Randy Brands, Boyden, Iowa

Heat #4:
1. (2) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
2. (3) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
3. (5) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
4. (1) 03 Matt Baker, Britt, Iowa
5. (4) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
6. (8) 00 Tony Schimmels, Readlyn, Iowa
7. (7) 417 Kevin Anderson, Kansas City, Mo.
8. (6) 15G Allen Govig, Madrid, Iowa

"B" Feature:
1. (11) 27 Randy Brands, Boyden, Iowa
2. (3) Y5 Matt Byrne, Woolstock, Iowa
3. (9) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
4. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
5. (2) 77K Jacob Kofoot, Bode, Iowa
6. (12) 15G Allen Govig, Madrid, Iowa
7. (6) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
8. (1) 16J Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
9. (4) 00 Tony Schimmels, Readlyn, Iowa
10. (10) 5 Luke Sathoff, Jackson, Minn.
11. (5) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa
12. (8) 417 Kevin Anderson, Kansas City, Mo.

"A" Feature:
1. (1) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
2. (7) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
3. (9) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
4. (21) 27 Randy Brands, Boyden, Iowa
5. (20) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
6. (25) 5 Luke Sathoff, Jackson, Minn.
7. (13) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
8. (14) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
9. (24) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
10. (23) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
11. (17) 21R Kevin Vogt, Rose Creek, Minn.
12. (19) 7 Andy Jones, Webster City, Iowa
13. (4) 46F Cody Frerichs, Bristow, Iowa
14. (11) AK46 Gary Pesicka, Burt, Iowa
15. (5) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa
16. (12) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
17. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
18. (10) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
19. (15) 87 Travis Shipman, Mason City, Iowa
20. (16) 03 Matt Baker, Britt, Iowa
21. (6) 30L Curt Lund, Redwood Falls, Minn.
22. (2) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
23. (8) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
24. (18) 87S Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
25. (22) Y5 Matt Byrne, Woolstock, Iowa

LIQUID NITRO OUTLAW MINI-MOD SERIES

Heat #1:
1. (2) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
2. (5) 98D Josh Ruby, Lakota, Iowa
3. (4) 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
4. (3) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
5. (7) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
6. (1) 41 Devin Medes, Rochester, Minn.
7. (6) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa

Heat #2:
1. (1) 29 Scott Johnson, Owatonna, Minn.
2. (2) 5 Logan Brown, Clear Lake, Iowa
3. (6) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
4. (3) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
5. (7) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
6. (4) 28D Larry Anderson, Clarion, Iowa
7. (5) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa

Feature:
1. (8) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
2. (5) 5 Logan Brown, Clear Lake, Iowa
3. (6) 1R Bobby Ruehlow, Mason City, Iowa
4. (4) 29 Scott Johnson, Owatonna, Minn.
5. (2) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
6. (3) 98D Josh Ruby, Lakota, Iowa
7. (10) 71 Matt Prehn, Mason City, Iowa
8. (14) 17 Tanner Prehn, Mason City, Iowa
9. (9) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
10. (1) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
11. (7) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
12. (13) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa
13. (12) 28D Larry Anderson, Clarion, Iowa
14. (11) 41 Devin Medes, Rochester, Minn.