HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

Schmit, Hovey drive to Iron Man victories at Mason City Motor Speedway

Print this page
September 20, 2020

Troy Hovey won the USRA B-Mod main event.
Troy Hovey won the USRA B-Mod main event.

The Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis invaded the Mason City Motor Speedway on Sunday for the season finale at North Iowa’s Action Track with Joe Schmit and Troy Hovey invading victory lane.

Schmit led just one orbit in the 25-lap American Racer USRA Stock Car main event but it was the one that counted and worth $600 to the racer from nearby Ventura. Pat Graham, on the other hand, paced the other 24 laps but fell short of his second Iron man trophy of the 2020 campaign.

Behind the points leader from Ankeny, 2018 Iron Man champ Dillon Anderson of Decorah raced from 12th on the starting grid to third at the checkered flag while Mason City’s Travis Shipman held off Doug Keller of Easton, Mo., for the fourth spot.


Joe Schmit won the American Racer USRA Stock Car main event.

In USRA B-Mod action, Troy Hovey of Decorah got the jump on polesitter Brandon Hare of Elma and held the point for the entire 25-lap distance to pocket a $500 paycheck.

Summit USRA Weekly Racing Series national points leader Jim Chisholm of Osage chased the 2013 national champ to the finish line and claimed runner-up honors while Hare—the 2010 and 2011 USRA B-Mod national titlist—held on to finish third.

Eleventh-starting Josh Roney of Postville was fourth and fifth went to George Nordman of Mason City.

One of three drivers from Sioux Falls, S.D., among the top five finishers, Dylan Fitzpatrick won the Mensink Racing Products USRA Hobby Stock feature over Scott Dobel and pocketed $400.

Dustin Gulbrandson (Sioux Falls), Zac Smith and Levi Vander Weide (Sioux Falls) rounded out the top five. Dobel and Smith both make their home in Manly, Iowa.

In other racing action Sunday night, Max Heimbuch of Mason City scored the $200 victory in the USRA Tuners and the $500-to-win Outlaw Mini-Mod main event went to Chase Daniels of Carlisle.

Iron Man champs emerge at Fall Jamboree, USRA Nationals: Just two more weekends remain for the Christie Door Company Iron Man Challenge. USRA B-Mods join the USMTS Modifieds this Friday and Saturday, September 25-26, for the 22nd Annual Featherlite Fall Jamboree at the Deer Creek Speedway in Spring Valley, Minn.

Both Stock Cars and B-Mods will make their final stand on Thursday, Friday and Saturday, October 1-3, when the Hamilton County Speedway in Webster City, Iowa, hosts the 7th Annual Summit USRA Nationals with USRA Modifieds, Mensink Racing Products USRA Hobby Stocks and USRA Tuners also in action. Tuners race Friday and Saturday only.

About the Iron Man Challenge: Launched in 2010 as a series for Stock Cars, the USRA B-Mod division was added to the Iron Man lineup in 2011. Between the two classes, 14 different champions have emerged from 19 title chases.

Derek Green of Granada, Minn., grabbed his second Christie Door Company Iron Man Challenge title for the Stock Cars in 2019. Previous Stock Car champions include Dillon Anderson (2018), Green (2017), Kyle Falck (2016), Tom Schmitt (2012, 2015), Mitch Hovden (2013, 2014), Mike Van Genderen (2011) and Nathan Wood (2010).

Jared Boumeester locked down his first crown in the B-Mods last year. Previous B-Mod champions include Dan Hovden (2017, 2018), Andy Bryant (2016), Dakota Foster (2015), Cory Crapser (2013, 2014), Trevor Hunt (2012) and Cayden Carter (2011).

All Christie Door Company Iron Man Challenge events also award national points in the Summit USRA Weekly Racing Series.

To learn more about the United States Racing Association, visit USRAracing.com. You can also like us on Facebook, visit us on Instagram, follow us on Twitter and watch us on YouTube. Keep up to speed with everything USRA and subscribe to the USRA e-Newsletter at USRAracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Christie Door Company Iron Man Challenge built by Medieval Chassis
Mason City Motor Speedway, Mason City, Iowa
Sunday, Sept. 20, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

AMERICAN RACER USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (2) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
2. (1) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
3. (6) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
4. (5) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
5. (3) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
6. (7) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa
7. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa

Heat #2:
1. (1) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
2. (7) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
3. (3) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
4. (2) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa
5. (4) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
6. (6) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
7. (5) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa

Heat #3:
1. (1) 23F Jason Fisher, Lakefield, Minn.
2. (2) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
3. (3) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
4. (6) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
5. (4) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
6. (5) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
7. (7) 15K Kyle Erickson, Mason City, Iowa

Feature:
1. (3) 38 Joe Schmit, Ventura, Iowa
2. (1) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
3. (12) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
4. (10) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
5. (9) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
6. (17) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
7. (20) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
8. (8) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa
9. (13) 60 Wyatt Medlin, Rockford, Iowa
10. (2) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
11. (4) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
12. (14) 121G Xander Treichel, Greene, Iowa
13. (5) 23F Jason Fisher, Lakefield, Minn.
14. (18) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
15. (11) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa
16. (6) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
17. (16) 2 Wayne Landheer, Thompson, Iowa
18. (15) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
19. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
20. (19) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
21. (21) 15K Kyle Erickson, Mason City, Iowa
23. (18) 11M Jake Masters, Graettinger, Iowa
24. (21) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
25. (12) 87 Travis Shipman, Mason City, Iowa
26. (17) 11K Darrin Korthals, Rock Rapids, Iowa

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (2) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
3. (4) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
4. (5) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
5. (7) 73 Kenny Boge, Orchard, Iowa
6. (6) 79 Summer Anderson, Meservey, Iowa
7. (3) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa

Heat #2:
1. (2) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
2. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
4. (5) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
5. (1) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
6. (7) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
7. (3) 77R Derek Roney, Postville, Iowa

Heat #3:
1. (3) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
2. (4) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
3. (2) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
4. (6) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
5. (1) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
6. (5) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa
DNS – 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa

Feature:
1. (2) 476X Troy Hovey, Decorah, Iowa
2. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
3. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (11) 8X Josh Roney, Postville, Iowa
5. (6) 90 George Nordman, Mason City, Iowa
6. (3) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa
7. (20) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
8. (5) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
9. (10) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
10. (14) 28 Autum Anderson, Mason City, Iowa
11. (15) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
12. (17) 79 Summer Anderson, Meservey, Iowa
13. (13) 73 Kenny Boge, Orchard, Iowa
14. (12) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
15. (16) 65J Josh Appel, Mason City, Iowa
16. (18) 6 Corey Klouse, Mason City, Iowa
17. (19) 77R Derek Roney, Postville, Iowa
18. (8) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
19. (9) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa
20. (7) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
DNS – 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa

MENSINK RACING PRODUCTS USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 42T Steve Jones, Story City, Iowa
4. (5) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
5. (6) 9 Andy Wieczorek, Sioux Falls, S.D.
6. (3) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.

Heat #2:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (4) 42T Steve Jones, Story City, Iowa
4. (5) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
5. (6) 9 Andy Wieczorek, Sioux Falls, S.D.
6. (3) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.

Feature:
1. (2) 82 Dylan Fitzpatrick, Sioux Falls, S.D.
2. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
3. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
5. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
6. (11) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
7. (6) 61N Nick Brady, Sioux Falls, S.D.
8. (4) 42T Steve Jones, Story City, Iowa
9. (10) 86 Tracy Halouska, Worthing, S.D.
10. (7) 9T Cody Torkelson, Elgin, Iowa
11. (9) S1X Rick Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
DNS – 81 Zack Smidt, Mason City, Iowa
DNS – 9 Andy Wieczorek, Sioux Falls, S.D

USRA TUNERS

Heat:
1. (2) 7 Devin Jones, Mason City, Iowa
2. (4) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
3. (3) 7X Max Heimbuch, Mason City, Iowa
4. (1) 29 Timothy Hanson, New Hampton, Iowa

Feature:
1. (1) 7X Max Heimbuch, Mason City, Iowa
2. (2) 7 Devin Jones, Mason City, Iowa
3. (3) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
4. (4) 29 Timothy Hanson, New Hampton, Iowa

OUTLAW MINI-MODS

Heat #1:
1. (2) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
2. (1) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
3. (3) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
4. (7) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
5. (6) 34 Matt Prehn, Mason City, Iowa
6. (4) 7 Matthew Grobe, Austin, Minn.
7. (5) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
8. (9) 57 Jason Gorman, New Hampton, Iowa
9. (8) 1R Logan Brown, Clear Lake, Iowa

Heat #2:
1. (4) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa
2. (2) 81 Timothy Wise, Ankeny, Iowa
3. (5) 65 Ryan Ruter, Clear Lake, Iowa
4. (3) X71 Justin Winkler, Webster City, Iowa
5. (1) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
6. (6) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
DNS – 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa
DNS – 80 Dylan Anderson, Blooming Prairie, Minn.

Feature:
1. (2) 25C Chase Daniels, Carlisle, Iowa
2. (1) 25B Bobby Daniels, Des Moines, Iowa
3. (10) 65 Ryan Ruter, Clear Lake, Iowa
4. (5) 15 Nathan Kilwine, Glenville, Minn.
5. (15) 1R Logan Brown, Clear Lake, Iowa
6. (7) 14 Micheal Bryant, Mason City, Iowa
7. (3) 34 Matt Prehn, Mason City, Iowa
8. (4) X71 Justin Winkler, Webster City, Iowa
9. (12) 58 Devin Medes, Rochester, Minn.
10. (8) 18 Alexander Kenward, Mason City, Iowa
11. (9) 25L Lucas Daniels, Des Moines, Iowa
12. (13) 22 Nick Hauge, Mason City, Iowa
13. (11) 7 Matthew Grobe, Austin, Minn.
14. (6) 81 Timothy Wise, Ankeny, Iowa
15. (14) 57 Jason Gorman, New Hampton, Iowa
16. (16) 80 Dylan Anderson, Blooming Prairie, Minn.
DNS – 95 Kamdyn Haggard, Humboldt, Iowa